Żywienie psów

bern 

Wszystkie żywe organizmy zbudowane są ze skomplikowanych cząstek organicznych, których elementy składowe lub ich prekursory muszą zostać dostarczone w pożywieniu. To co ważne w żywieniu naszych zwierząt, możemy podzielić na kilka grup.

Białka

Cząsteczki białek w uproszczeniu zbudowane jako łańcuch pojedynczych cząstek, zwanych aminokwasami. Istnieje około 300 aminokwasów, ale tylko 20 z nich, nazywanych aminokwasami białkowymi, wchodzi w skład białek organizmu. Poprzez różną ilość i kolejność aminokwasów, są one w stanie stworzyć tysiące białek. Każde z nich pełni w organizmie określone funkcje: np. kolagen – podstawowy składnik chrząstek i ścięgien, czy też rogówki oka, czy insulina – odpowiada za właściwą gospodarkę węglowodanowa. Organizm mięsożercy nie potrafi w dostatecznej ilości wytworzyć 10 aminokwasów, nazywanych aminokwasami egzogennymi. Muszą one zostać dostarczone w codziennej diecie w odpowiednich proporcjach. I najważniejsza jest nie ilość białka w karmie, lecz jego wartość biologiczna, czyli ilość i proporcje potrzebnych do życia aminokwasów. Najwyższą wartość biologiczną dla mięsożercy mają oczywiście tkanki zwierzęce, a to białko, które nie zostanie wykorzystane przez organizm jako budulec, zostanie zużyte jako źródło energii.

Tłuszcze

Są podstawowym źródłem energii dla organizmu psa, ale spełniają też szereg innych ważnych funkcji, takich jak: 

Rezerwa energii w tkance tłuszczowej.
Rezerwa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. 
Źródło Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych Omega, które mają ogromny wpływ na zdrowie skóry i wygląd sierści. 
Ochrona cieplna organizmu. 
Ochrona mechaniczna organów wewnętrznych. 
Ważny składnik błon komórkowych.

jamniczek

Węglowodany

Wśród węglowodanów znajdziemy skrobię, która odpowiednio przetworzona jest znakomitym źródłem energii dla psa, a także ma ogromny wpływ na nadanie kształtu krokietom. Węglowodany to także włókno pokarmowe, takie jak błonnik, który jest ważny dla perystaltyki jelit i właściwej konsystencji kału. Włókno pokarmowe to także istotny składnik diet dla psów otyłych – chłonie ono wodę, pęcznieje i daje uczucie najedzenia bez dostarczania do organizmu zbędnej dawki energii.
Do tej grupy zaliczamy także prebiotyki, czyli MOS (mannooligosacharydy) oraz FOS (fruktooligosacharydy). Odżywiają one komórki jelita, poprawiają trawienie, a poprzez zakwaszanie treści jelitowej niedopuszczają do namnażania się patogennych bakterii. 
Specyficznym węglowodanem występującym w ścianach komórkowych drożdży piwowarskich są betaglukany. Korzystnie wpływają one na układ immunologiczny i stymulują makrofagi, wzmacniając odporność.

Witaminy, minerały i pierwiastki śladowe

Witaminy dzielą się na rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E K, F)  i rozpuszczalne w wodzie. Odpowiadają za szereg bardzo ważnych procesów organizmu i właściwy ich poziom w diecie odgrywa ogromne znaczenie. Istnieje 15 witamin, które muszą bezwzględnie zostać dostarczone w diecie, ponieważ organizm psa nie potrafi ich samodzielnie syntezować. Równie niebezpieczny jak niedobór witamin, jest także zbyt wysoka ich podaż – szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które nie mogą zostać w efektywny sposób szybko wydalone wraz z moczem. Dlatego też karm zbilansowanych nie powinniśmy suplementować dodatkami witaminowymi.

Minerały, czyli makroelementy to ważne składniki pożywienia, które regulują szereg procesów metabolicznych, a także biorą udział w budowie m.in kości i zębów, tak jak wapń i fosfor. Istotna w żywieniu jest nie tylko ich ilość, ale również stosunek do siebie. Przykładowo kiedy w pożywieniu mamy zbyt dużą ilość wapnia, prowadzić to może do nieprawidłowości w budowie chrząstek i niedoborów cynku. Kiedy mamy w diecie zbyt dużo fosforu, przytarczyce zaczynają uwalniać wapń z kości. Karmy zbilansowane nie należy uzupełniać żadnymi preparatami mineralnymi.

Mikroelementy to również niezbędne składniki pożywienia, wchodzące w skład wielu enzymów i ważnych cząsteczek (jak np. żelazo w hemoglobinie, bez którego transport tlenu przez krew byłby niemożliwy). Pierwiastki śladowe, jak np. ważny dla zdrowia skóry cynk, występują często w karmach w postaci chelatów. Chelat to nic innego, jak cząsteczka organiczna – związek pierwiastka z aminokwasem, poprawiający przyswajalność z układu pokarmowego.